POZIOM B - PODSTAWOWY

Szkolenie z sekcyjnej ścinki drzew  z użyciem technik dostępu  linowego - Poziom B jest przeznaczone dla osób, które mają opanowaną wspinaczkę drzewną i chciałyby zgłębić temat bardziej skomplikowanych prac arborystycznych. W trakcie kursu uczestnicy poznają sprzęt wykorzystywany podczas ścinki sekcyjnej drzew oraz techniki ścinki podczas pracy na wysokości. Kursanci dowiedzą się jak pozycjonować się na drzewie oraz jak kontrolować urobek w sposób bezpieczny dla swojego zdrowia i życia. Po odbyciu szkolenia są w stanie efektywnie ścinać drzewa metodą sekcyjną. Wydawany po egzaminie certyfikat jest honorowany przy dopuszczeniu do certyfikacji European Tree Worker.

2. Program szkoleniowy – 32 h (4 dni)

• Zajęcia teoretyczne (5 h)

• Zasady BHP (2 h)

• Dobór oraz podstawowe informacje na temat sprzętu stosowanego podczas sekcyjnej ścinki drzew. (1 h)

• Techniki cięcia na wysokości. (1 h)

• Siły powstające podczas kontroli ładunku. (1 h)

• Zajęcia praktyczne (28 h)

• Procedury związane z przystąpieniem do pracy na drzewie (inspekcja, organizacja) (1 h)

• Węzły stosowane podczas sekcyjnej ścinki drzew z użyciem technik dostępu linowego. (2 h)

• Techniki poruszania się w drzewołazach, oraz pozycjonowanie się na pniu. (8 h)

• Podstawowa kontrola ładunku. (8 h)

• Procedury oraz techniki ratowania z pnia drzewa. (8 h)

• podpisanie umowy o świadczeniu usług szkoleniowych

• podpisanie oświadczenia o przyjęciu ryzyka stanowiącego załącznik do umowy

• dokument potwierdzający ukończony kurs potwierdzający umiejętności pracy na linach np.: Poziom A, skt A , IRATA, OTDL, NTCP itp.

• dokument potwierdzający ukończony kurs pilarz-drwal

• spodnie z wkładką antyprzecięciową

• wpłacona zaliczka w wysokości 50 % ceny szkolenia ( w tytule przelewu proszę podać nazwę szkolenia oraz termin)
    Wpłatę należy wykonać najpóźniej 2 tygodnie przed rozpoczęciem szkolenia. W razie rezygnacji ze szkolenia zaliczka nie będzie zwracana.  Zaliczkę można przesunąć na inny termin szkolenia zgodniez terminarzem szkoły w razie rezygnacji z terminu szkolenia do 5 dni przed szkoleniem. W razie rezygnacji ze szkolenia w terminie krótszym niż 5 dni przed szkoleniem, zaliczka przepada.

• 32 h (4 dni × 8 h)

• powierzchnia zrębowa w okolicy wyznaczona na dany kurs

• Terminarz szkoleń jest dostępny pod adresem - terminarz

7. Cena

• 2300 zł brutto

9. Wyposażenie własne uczestnika:

• wygodny strój, zabezpieczający kończyny - spodnie antyprzecięciowe!

• w zimnych porach roku – ciepła / przeciwdeszczowa odzież i buty na zmianę.

• w ciepłych porach roku coś ochronnego przeciw komarom

• okulary ochronne (przezroczyste szkła lub przeciwsłoneczne zależnie od pogody) - można zakupić na miejscu

• rękawice nie ograniczające ruchów (polecamy tzw. ogrodniczki) - można zakupić na miejscu

• wygodne buty z cholewką powyżej kostki – robocze z metalowym wzmocnieniem czubka lub wkładką antyprzecięciową.

• sprzęt asekuracyjny do pracy na wysokości zgodnie z wytycznymi.

10. Wytyczne dotyczące minimalnego wyposażenia w sprzęt asekuracyjny:

• przyrząd asekuracyjno zjazdowy dopuszczony z listy; Petzl Rig, Petzl ID, Climbing Technology Sparow, Camp Druid / Druid Pro, ISC D4, Singing Rock Sir, Taz Lov

• uprząż: dopuszczona do prac na wysokości z minimum jednym punktem asekuracyjnym oraz bocznymi punktami do nadawania pozycji pracy

• przyrząd zaciskowy: „małpa”

• karabinki: dowolnie zabezpieczane karabinki w liczbie minimum czterech sztuk

• kask: dowolny kask do pracy na wysokości z paskiem podbródkowym z normą EN 397 lub EN12492 (dostosowany do pracy) wyposażony w osłonę twarzy oraz ochronniki słuchu.

11. Ważność certyfikatu