POZIOM A

Szkolenie z zakresu wspinaczki drzewnej z użyciem technik dostępu linowego - jest przeznaczone dla osób, które zaczynają swoją przygodę z arborystyką. W trakcie kursu uczestnicy zaznajamiają się z podstawową wiedzą na temat drzew i ich diagnostyki. Dowiadują się jaki sprzęt potrzebny jest do wspinaczki drzewnej oraz poznają techniki wejścia na drzewo i poruszania się w jego koronie. Kursanci po odbyciu szkolenia są w stanie bezpiecznie oraz efektywnie wspinać się na drzewa. Zdobyte umiejętności pozwolą rozpocząć pracę na drzewach, a także znajdą zastosowanie w innych dziedzinach, gdzie potrzebne jest wejście na drzewo takich jak ornitologia, entomologia, fotografia przyrodnicza czy bartnictwo. Wydawany po egzaminie certyfikat jest honorowany przy dopuszczeniu do kursu ścinki sekcyjnej – Poziom B oraz certyfikacji European Tree Worker.

2. Program szkoleniowy – 40 h (5 dni)

• Zajęcia teoretyczne (12 h)

• Zasady BHP. (2 h)

• Dobór oraz podstawowe informacje na temat sprzętu stosowanego we wspinaczce drzewnej. (1 h)

• Techniki dostępu linowego we wspinaczce drzewnej. (2 h)

• Podstawy fizjologii, diagnostyki drzew, pielęgnacji drzew. Wycena pracy, szacowanie ryzyka, ocena otoczenia. (3 h)

• Metody oraz techniki pracy narzędziami tnącymi podczas pielęgnacji drzew (piła ręczna, piła ręczna na wysięgniku). (2 h)

• Podstawy przeglądu SOI wraz z wymaganiami prawnymi oraz informacje na temat rodzaju sprzętu w zależności od sposobu pracy. (2 h)

• Zajęcia praktyczne (28 h)

• Procedury związane z przystąpieniem do pracy na drzewie (inspekcja, organizacja). (1 h)

• Węzły stosowane podczas wspinaczki drzewnej z użyciem technik dostępu linowego. (2 h)

• Techniki rzucania rzutką, obsługa procy Big-Shot, techniki instalacji lin.  (2 h)

• Techniki wejścia na drzewo – technika pojedynczej liny (SRT/SRS). (3 h)

• Techniki wejścia na drzewo – technika podwójnej liny (DRT/MRS). (3 h)

• Użycie lonży. (1 h)

• Ćwiczenie przepięcia z SRT na DRT (2 h)

• Techniki poruszania się w koronie drzewa, oraz techniki nadawania pozycji pracy. Cięcia narzędziami tnącymi w koronie drzewa. (5 h)

• Procedury oraz techniki ratowania z drzewa. (4 h)

• Podstawy kontroli ładunku (Rigging). (1 h)

• Egzamin (4 h)

• podpisanie umowy o świadczeniu usług szkoleniowych

• podpisanie oświadczenia o przyjęciu ryzyka stanowiącego załącznik do umowy

• wpłacona zaliczka w wysokości 50 % ceny szkolenia ( w tytule przelewu proszę podać nazwę szkolenia oraz termin)
    Wpłatę należy wykonać najpóźniej 2 tygodnie przed rozpoczęciem szkolenia. W razie rezygnacji ze szkolenia zaliczka nie będzie zwracana.  Zaliczkę można przesunąć na inny termin szkolenia zgodniez terminarzem szkoły w razie rezygnacji z terminu szkolenia do 5 dni przed szkoleniem. W razie rezygnacji ze szkolenia w terminie krótszym niż 5 dni przed szkoleniem, zaliczka przepada.

• 40 h (5 dni × 8 h)

• Terminarz szkoleń jest dostępny pod adresem - terminarz

7. Cena

• 2300 zł brutto

• sprzęt wspinaczkowy oraz kask wypożyczany na czas szkolenia

• materiały szkoleniowe

• komin pod kask

9. Wyposażenie własne uczestnika:

• wygodny strój, zabezpieczający kończyny - polecamy spodnie trekkingowe z rozciągliwego materiału z małą ilością kieszeni i szlufek.

• okulary ochronne OBLIGATORYJNIE WYMAGANE! (przezroczyste szkła lub przeciwsłoneczne zależnie od pogody) - można zakupić na miejscu

• rękawice nie ograniczające ruchów (polecamy tzw. ogrodniczki) - można zakupić na miejscu

• wygodne buty z cholewką powyżej kostki – robocze lub trekkingowe.

• w ciepłych porach roku - środek ochronny przeciw komarom

• w zimnych porach roku – ciepła odzież / przeciwdeszczowa, buty na zmianę.

10. Ważność certyfikatu