INSTRUKTOR ARBORYTYKI STOPNIA I

Szkolenie jest skierowane do doświadczonych arborystów, których umiejętności pracy na drzewach oraz wiedza na temat drzew i ich pielęgnacji są na zaawansowanym poziomie. Kurs ma na celu uporządkowanie i uszczegółowienie zdobytej dotychczas wiedzy dotyczącej zasad BHP, ratownictwa, technik pracy i sprzętu, pielęgnacji i ochrony drzew, diagnostyki drzew oraz rozpoznawania gatunków roślin zdrewniałych oraz wprowadzenie w życie metodyki nauczania poszczególnych elementów, stosowanej przez instruktorów z Opolskiej Szkoły Arborystyki.
Szkoła OSA zakłada, iż po szkoleniu instruktorzy będą właściwie kształtować arborystykę w Polsce, jako osoby kompetentne i wiarygodne. Nasze szkolenia mają pomóc kandydatom rozwijać się w odpowiednim kierunku i jednocześnie obalać wiele mitów krążących w środowisku arborystycznym.
Uprawnienia Instruktora Arborystyki stopnia I dają możliwość prowadzenia szkoleń z zakresu: poziomu A, instalacji wzmocnień mechanicznych drzew, asystenta arborysty, pielęgnacji drzew. Kurs przygotowuje uczestnika do umiejętnego przekazywania wiedzy, pracy z ludźmi na wysokości oraz odkrywa niełatwą stronę pracy instruktora.
Kurs otwiera drogę kariery w jednostkach szkolących do pracy na drzewach. Instruktor może też szkolić ludzi w swojej firmie, wydawać im odpowiednie uprawnienia, podpisując się swoim numerem uprawnień.

Szkolenie jest skierowane do:

• jednostek szkolących – szkół arborystyki

• szkół leśnych i nauczycieli chcących wprowadzić nowe zajęcia dla uczniów w szkole,

• dla nauczycieli nauki zawodu,

• firm, które często przyjmują nowych adeptów i chcą zminimalizować koszty szkolenia nowych ludzi.

2. Wymagania

• Egzamin wstępny ze wspinaczki, podstaw biologii i fizjologii drzew, pielęgnacji drzew, diagnostyki drzew, technik pracy na drzewach oraz wiedzy o SOI.

• Egzamin końcowy:

• teoretyczny z fizjologii i biologii drzew z elementami rozpoznawania drzew, grzybów patogenicznych i owadów, ze znajomości norm sprzętu do pracy na wysokości, okresów użytkowania, podstaw przeglądu SOI oraz przepisów.

• praktyczny z podstaw diagnostyki, prawidłowej oceny drzewa przed wspinaczką, ze wzmocnień mechanicznych drzew, ze znajomości różnych technik dostępu linowego oraz ratownictwa.

3. Program szkoleniowy – 40 h (5 dni)

• Zajęcia teoretyczne (9 h)

• Zasady BHP.  (1 h)

• Podstawowe obowiązki Instruktora wspinaczki drzewnej. (2 h)

• Aspekty prawne związane z prowadzeniem zajęć z zakresu wspinaczki drzewnej. (3 h)

• Najczęściej popełniane błędy merytoryczne w prowadzeniu zajęć terenowych. (1 h)

• Normy europejskie w sprzęcie do pracy na wysokości. (2 h)

• Zajęcia praktyczne (31 h)

• Zasady doboru sprzętu SOI oraz jego kontrola. (1 h)

• Podstawowa diagnostyka drzew – fizjologia drzew. (2 h)

• Techniki poruszania się w koronie drzewa oraz techniki nadawania pozycji pracy. (1 h)

• Wzmocnienia mechaniczne drzew: GEFA, COBRA, GEMINI S. (2 h)

• Węzły stosowane w arborystyce. (2 h)

• Procedury oraz techniki ratowania z drzewa. (2 h)

• Praktyki. (16 h)

• Egzamin. (5 h)

• pozytywnie zdany egzamin wstępny

• wykształcenie minimum średnie pełne

• aktualny kurs pierwszej pomocy

• aktualne badania do pracy na wysokości

• kurs A lub tożsamy – aktualny

• wpłacona zaliczka w wysokości 1500 zł ( w tytule przelewu proszę podać nazwę szkolenia oraz termin)
    Wpłatę należy wykonać najpóźniej 2 tygodnie przed rozpoczęciem szkolenia. W razie rezygnacji ze szkolenia zaliczka nie będzie zwracana. Zaliczkę można przesunąć na inny termin szkolenia zgodnie z terminarzem szkoły w razie rezygnacji z terminu szkolenia do 5 dni przed szkoleniem. W razie rezygnacji ze szkolenia w terminie krótszym niż 5 dni przed szkoleniem, zaliczka przepada.

• 40 h (5 dni × 8 h)

• powierzchnia drzewostanu w okolicy wyznaczona na dany kurs

• Szkolenie odbywa się z jednodniowym przesunięciem do każdego szkolenia Poziomu A. W ten sposób instruktor ma możliwość praktycznie popracować z uczestnikami podstawowego szkolenia, gdzie jest oceniany pod kątem merytoryki prowadzenia zajęć, gdzie na bieżąco są korygowane jego błędy.

• Terminarz szkoleń jest dostępny pod adresem - terminarz

7. Cena,

• Szkolenie - 5600 zł brutto

• Egzamin wstępny - 1000 zł brutto -  po zaliczeniu egzaminu kwota jest odliczana od wartości szkolenia.

• materiały szkoleniowe wysyłane drogą elektroniczną

9. Wyposażenie własne uczestnika

Uczestnik ma obowiązek posiadać własne wyposażenie wspinaczkowe oraz odpowiednią odzież ochronną. Sprzęt powinien umożliwić wykonanie prac w zakresie cięć pielęgnacyjnych

w koronie drzewa narzędziami ręcznymi bez względu na jego strukturę czy wielkość. Wyposażenie również powinno umożliwiać wykonanie akcji ratowniczej.

• Sprzęt wspinaczkowy:

• uprząż zgodna z normą: EN 813, EN 566, EN 361 (opcjonalnie)

• liny: SRS (SRT) minimum 60m oraz MRS (DRT) 45m - zgodne z normą EN 1891 typ A

• karabinki zgodne z normą: EN 362

• linki pomocnicze zgodne z normą: EN 795 lub EN 566

• pętle taśmowe zgodne z normą: EN 795 lub EN 566

• przyrządy asekuracyjno zjazdowe dopuszczone do pracy zgodne z normą: EN 341 typ 2 klasa A, EN 12841 typ C, EN 1891 A, EN 358

• urządzenia do nadawania pozycji pracy zgodne z normą: EN 358, EN 1891 typ A, EN 567

• kask zgodny z normą: EN 397

• Odzież:

• buty z cholewką powyżej kostki

• okulary ochronne zgodne z EN 166 lub osłona twarzy przy kasku